top of page

Światła chemiczne - LIGHSTICK

 


Światła chemiczne są doskonałym źródłem światła - przenośne, lekkie i łatwe w użyciu - jedynie wygnij, złam i potrząśnij. Oświetlenie, które jest bezpieczne, niezawodne i skuteczne przy wszystkich potrzebach oświetleniowych. Światła oświetlają drogę dla wypoczynku na świeżym powietrzu. Zaprojektowane dla miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu - obozujących, polujących, łowiących, pływających łódkami, wędrujących lub jeżdżących rowerami. Łatwe w użyciu, odporne na warunki pogodowe i lekkie. Widoczne na rzut oka - oferują twojej rodzinie godziny bezpieczeństwa w nocy.

LIGHTSHAPECIRCLES (czerwone i zielone) mają klejącą powierzchnię tylną, która pozwala na przyklejenie ich do dowolnej płaskiej powierzchni. Używane na łodziach jako dodatkowe światła awaryjne, na campingach, sprzęcie, pojazdach, aby łatwiej było zlokalizować je w ciemności.
 
OUTDOOR GLOW FUN PACK jest znakomity przy rodzinnych zajęciach po zachodzie słońca. Kolorowe i łatwe w użyciu; każdy świecący kijek ma wygodny haczyk i dziurkę do mocowania, które mogą być szczególnie przydatne przy mocowaniu w namiotach.

THE REFLECTIVE LIGHTSTICK i LANTERN BOX zawierają 10 calowy świecący kijek. Odblaskowa skrzynka służy jako wygodny uchwyt (ze stojakiem) i pomaga w maksymalizowaniu blasku świecącego kijka.
 
FAQ

1. Co powoduje działanie produktów ?
Światło jest dostarczane przez reakcję chemiczną, która ma miejsce, gdy pozwolimy zmieszać się dwóm roztworom. Aby zapobiec wystąpieniu przedwczesnej reakcji jeden z roztworów przechowywany jest w bardzo cienkiej szklanej kapsułce, którą możemy rozbić wyginając rurkę. Aby aktywować LIGHTSHAPE Stick-on-buttons, należy ściskać przedmiot, aż wszystkie wewnętrzne kapsułki zostaną rozbite, następnie potrząsnąć, trzymając przedmiot przednią częścią do dołu.
2. Czy są bezpieczne ?
Produkty bezpieczne w normalnym użyciu. Nie są źródłem ciepła lub iskier i mogą być używane na obszarach zawierających łatwopalne mieszaniny gazów lub cieczy, gdzie użycie tradycyjnych źródeł światła mogłoby stanowić zagrożenie wystąpienia eksplozji lub pożaru. Producenci nie polecają używania ich przez dzieci poniżej 6 lat.
3. Jak je "wyłączyć" ?
Produkty nie mogą być "wyłączone" po tym, gdy już zostaną aktywowane. Jeśli produkt jest zapakowany w zapieczętowaną folię można zwrócić go do pakowacza, jeśli emituje przyćmione światło. Reakcja raz rozpoczęta nie może być zatrzymana.
4. Na jak długo wystarczają ?
Produkty będą żarzyć się od 4 do 12 godzin od aktywowania, w zależności od rozmiaru i typu użytego produktu.
5. Jak długo mogą być przechowywane ?
Kontrola jakości pokazała, że jeśli nie zostało zniszczone foliowe opakowanie, produkty mogą być przechowywane od roku do czterech lat, w zależności od typu produktu.
6. Czy można usuwać folię albo wyciągać produkty z opakowania ?
Z powodu wrażliwości na wilgoć, większość produktów jest zapakowana w szczelne, zewnętrzne opakowanie foliowe. W przypadku przebicia opakowania i nie używania produktu przez kilka dni, emisja światła będzie osłabiona. Jeśli produkt pozostanie w uszkodzonym opakowaniu na dłużej, możliwe jest, że stanie się bezużyteczny.
7. Czy produkty są toksyczne ?
Produkty zostały przetestowane zgodnie z przepisami FHSA (federalnego aktu dotyczącego substancji niebezpiecznych), aby określić czy substancja ma właściwości wysoce toksyczne, korodujące lub drażniące.
8. Co stanie się jeśli produkt przypadkiem pęknie ?
Roztwory zawarte w produktach nie są toksyczne i nie spowodują obrażeń skóry ani oczu. Kontakt z oczami może spowodować tymczasowy dyskomfort podobny do powodowanego przez mydła lub szampony. W razie wypadku, należy dwukrotnie dokładnie opłukać wodą powierzchnię oddziaływania. Wspomniane roztwory mogą zmiękczać albo szpecić farbę i lakier oraz plamić tkaniny. Plamy mogą być, jednak usunięte w praniu chemicznym.
9. Czy są wodoodporne ?
Produkty Osą wodoodporne i mogą być używane zarówno podczas deszczu jak i pod wodą; w wodzie słodkiej lub słonej.
10. Czy temperatura ma wpływ na produkty ?
Produkty emitują największą ilość światła, gdy są używane w temperaturach w przedziale 60F-80 F. Jeśli temperatura będzie wyższa niż 80F światło będzie jaśniejsze, ale wystarczy na krótszy okres. Jeśli temperatura będzie niższa niż 60F, światło będzie ciemniejsze, ale czas świecenia będzie dłuższy. Gdy temperatura maleje, maleje intensywność światła, ale rośnie czas świecenia.

 

 

Wleciał w eksplozje fajerwerków dronem i nagrał wideo

Pytania dotyczące z organizowania pokazu ogni sztucznych.

 

 

Jaka jest cena pokazu fajerwerków ?

 

Na cenę za pokaz fajerwerków wpływ ma kilka czynników. Najważniejsze z nich, to długość trwania pokazu oraz jego dynamika ale także wielkość używanych efektów. Najprostszym, choć mało precyzyjnym wyznacznikiem ceny pokazu, jest jedna minuta jego trwania. Inaczej bowiem kształtuje się cena pokazu dla kilkudziesięciu gości weselnych, a inaczej dla kilku tysięcy uczestników imprezy masowej.
W przeliczeniu na minutę, pokaz fajerwerków kosztuje od 600 do 2000 zł, choć oczywiście nie ma górnej granicy.

 

Czy pokaz sztucznych ogni jest bezpieczny ?

 

Tak, pokaz ogni sztucznych, wykonywany przez wyspecjalizowaną, profesjonalną firmę, jest bezpieczny. Doświadczeni pirotechnicy, którzy swoją pracę wykonują z należytą starannością i uważnością, doskonale wiedzą, jakie czynniki mogą stwarzać zagrożenie, a eliminacja wszelkich potencjalnych zagrożeń jest nieodzownym elementem ich pracy.

 

Co muszę zrobić jako osoba zamawiająca pokaz u Państwa ? Jakie informacje są potrzebne ?

 

Zamawiając pokaz sztucznych ogni należy określić miejsce, z którego ten pokaz ma być widziany. Bezwzględnie, na wykonanie pokazu z jakiegoś terenu – musi wyrazić zgodę jego właściciel. Najczęściej, gdy miejsce imprezy nie jest nam dotąd znane, pirotechnik musi udać się na miejsce, aby dokonać wizji lokalnej. Czasem wystarczy jednak kontakt z właścicielem terenu lub obiektu i krótka rozmowa. Musimy wiedzieć jakie i w jakiej odległości od placu strzałowego  znajdują się obiekty budowlane, zabudowania, stacje benzynowe, parkingi, drzewa, itp.
Ze swej strony zajmujemy się kompleksowo całą resztą: od uzyskania ewentualnych zezwoleń i zgłoszeń do wykonania.

 

Z jakim wyprzedzeniem można zamawiać pokaz sztucznych ogni ?

 

Im wcześniej wiemy o planowanej imprezie, tym lepiej możemy się do niej przygotować.
W różnych miejscach w kraju obowiązują różne, lokalne uregulowania prawne, dotyczące warunków realizacji „wydarzeń pirotechnicznych”. Czasem przebrnięcie przez biurokratyczną machinę wymaga kilku tygodni, a czasem wystarczy jeden dzień. Nie wiedząc, w którym miejscu w Polsce mamy dla Państwa pracować, prosimy o jak najwcześniejsze zgłaszanie nam tego faktu, aby czasu na wszelkie formalności było wystarczająco wiele.

 

Czy są fajerwerki, które można odpalać wewnątrz pomieszczeń ?

 

Tak, są to elementy tzw. pirotechniki scenicznej.
Różnorodność dostępnych scenicznych efektów pirotechnicznych jest na tyle duża, że w oparciu o nie, można stworzyć bardzo atrakcyjne widowisko wewnątrz pomieszczeń.
Posiadamy fontanny, wulkany, gejzery, petardy, dymy, wodospady, a także wyrzutnie serpentyn i konfetti. Skład wszystkich tych materiałów pirotechnicznych dobierany jest tak, aby generowały one jak najmniej dymu, a iskry tworzone przez palące się mieszaniny pirotechniczne, mają znacznie niższą, niż tradycyjne efekty, temperaturę.

 

Jak długo powinien trwać pokaz sztucznych ogni ?

 

Atrakcyjny pokaz sztucznych ogni nie powinien być krótszy, niż 3 minuty i nie dłuższy, niż 15 minut.
Wydłużanie pokazu do 20-tu, 30-tu minut ma sens jedynie w sytuacji, gdy wraz z ilością minut – rośnie również budżet pokazu.
Trzeba pamiętać, że minuta ma 60 sekund. Oglądanie zatem pokazu np. 5-cio minutowego, to oglądanie zmieniających się obrazów przez 300 sekund. Nawet najbardziej efektowny pokaz, jeśli trwa zbyt długo, potrafi znużyć widza, a przecież jest to zupełnie odwrotny, niż zamierzony, efekt.

 

                         HISTORIA PIROTECHNIKI I FAJERWERKÓW

 

Faktyczny rozwój pirotechniki  zapoczątkowało wynalezienie w Chinach w IX w. prochu czarnego. Był on praktycznie jedyną znaną mieszaniną pirotechniczną miotającą aż do połowy XIX wieku.  Fajerwerki szybko stały się popularne. Pierwsze znane pokazy sztucznych ogni zorganizowano na dworze cesarskim w Chinach w XII wieku. W zastosowanych wtedy racach użyto zwykłego prochu, stosowanego potem w Europie jako dymny proch strzelniczy. Obecnie w racach i petardach stosuje się współczesne, bardziej widowiskowe i zaawansowane technologicznie środki pirotechniczne. Do roku 1965 do odpalania rac i ładunków używano lontu pirotechnicznego, o stałym czasie spalania. Czas odpalenia kolejnych petard regulowano używając różnej długości lontu. Od 1965 do odpalania sztucznych ogni używa się elektrycznych zapłonników pozwalających na dużo lepszą ingerencję w czas odpalania oraz zwiększających bezpieczeństwo obsługi technicznej pokazów (odpalanie może odbywać się z większej odległości i nie ma niebezpieczeństwa zamoknięcia lontu).

Wiedza o pirotechnice przedostała się do Europy dopiero w XVI w, najprawdopodobniej przez kraje arabskie. W Europie największy wkład twórczy wnieśli Włosi, propagując pokazy i rozwijając przemysł pirotechniczny. Następni byli Francuzi i Niemcy, a w końcu XVI wieku wiedza ta dotarła do Anglii. Fajerwerkami uświetniano  królewskie i dworskie  uroczystości, zwycięskie bitwy, święta religijne. Z biegiem czasu w wielu krajach Europy strażnikami wiedzy pirotechnicznej stali  się głównie wojskowi specjaliści. Do tej pory fajerwerki wykorzystuje się w celach bojowych i operacjach wojskowych do oświetlania pola walki, sygnalizacji, maskowania oraz wzniecania ognia. Pierwszy pokaz pirotechniczny w Polsce został zorganizowany w 1918 roku, w kilka dni po odzyskaniu niepodległości. Trwał on jedynie 3 minuty.

Obecnie fajerwerki są stosowane głównie w celach widowiskowo-rozrywkowych do uświetnienia różnych uroczystości, często w połączeniu z pokazami laserowymi oraz muzyką. Pokazy sztucznych ogni są też punktem kulminacyjnym wielu imprez plenerowych przebiegających w okresie wieczorowo-nocnym.  Oprócz fajerwerków używanych przez profesjonalistów, dostępna jest na rynku cała gama wyrobów pirotechnicznych do stosowania przez amatorów.

 

DEFINICJA

Pirotechnika – dział techniki zajmujący się konstrukcją urządzeń i wykorzystaniem materiałów, które po wzbudzeniu, samodzielnie lub w połączeniu z innymi, poprzez proces reakcji spalania, wywołują efekty optyczne, cieplne, akustyczne, zapalające lub dymne (źródło: wikipedia).

Mówiąc prościej pirotechnika zajmuje się wytwarzaniem wyrobów, które podczas spalania tworzą efekty świetlne i dźwiękowe, a więc  sztuką tworzenia fajerwerków, sztucznych ogni, rac świetlnych itp.

Obecne czasy  kreują nam niezbyt kolorowy obraz nauki jaką jest chemia materiałów wybuchowych czy nawet pirotechnika. Niestety bardzo często jakikolwiek związek z tą dziedziną nauki kojarzy się od razu z zamachem na życie człowieka czy terroryzmem. Trzeba jednak zwrócić uwagę na  jedną rzecz: pirotechnika jest nauką, a ta zaś ma to do siebie, że może być wykorzystana na wiele sposobów. Na całym świecie można spotkać ludzi, którzy zawodowo lub amatorsko zajmują się pirotechniką w celu rozwijania własnych umiejętności i wiedzy na ten temat i nie ma w tym nic negatywnego. Skoro odwiedzasz tę stronę, prawdopodobnie ty też jesteś jedną z tych osób. Należy tylko pamiętać, że pirotechnika może być ciekawym hobby, pod warunkiem zachowania szczególnych środków ostrożności. Pracując zatem z wszelkiego rodzaju wyrobami pirotechnicznymi bezwzględnie należy zadbać o bezpieczeństwo. Domowa pirotechnika jest tylko dla ludzi odpowiedzialnych.

 

Z CZEGO ZBUDOWANE SĄ FAJERWERKI ?

 

Głównym materiałem wybuchowym we wszystkich artykułach pirotechnicznych jest proch czarny, który może występować w postaci czystej lub stanowi  mieszankę z innymi chemikaliami. Kolory sztucznych ogni tworzy się za pomocą procesów rozkładu soli metali.

 

Podstawowy skład tych materiałów stanowi utleniacz i substancja palna. Utleniaczami są azotany, chlorany, chromiany i siarczany potasu, baru, strontu, amonu i wapnia. Z kolei do substancji palnych zaliczamy metale nieszlachetne takie jak: magnez, aluminium i cynk, niemetale: fosfor, siarka i węgiel, siarczki żelaza, arsenu, antymonu oraz węglowodory i węglowodany. Prócz tych podstawowych składników, dla uzyskania efektów barwnych stosuje się sole baru, strontu i miedzi oraz barwniki organiczne (rodamina, indygo, auramina). Sztuczne ognie jako utleniacz zawierają zwykle chloran potasu, jako reduktor tiomocznik, a substancjami barwiącymi są sole baru, strontu, miedzi, proszek glinowy i węgiel. Z kolei mieszanki oświetleniowe zawierają azotan baru i glin, magnez lub tytan. Mieszanki sygnalizacyjne, oprócz utleniacza i reduktora, posiadają składniki spowalniające spalanie (laktozę , szelak, , PCW, styren). W skład mieszanek detonacyjnych wchodzą chloran potasu, sproszkowany glin, ewentualnie chloran potasu, naftalen i tiomocznik.

 

Materiałów pirotechnicznych używa się do uzyskiwania efektów świetlnych, akustycznych i sygnalizacyjnych wykorzystywanych w gospodarce, transporcie, w imprezach rozrywkowych i operacjach wojskowych.

 

JAK POWSTAJĄ EFEKTY BARWNE?

Przed wiekiem dziewiętnastym naszej ery możliwe było uzyskanie niewielu kolorów. W chińskich racach używano zwykłego prochu strzelniczego. Aż do XVIII wieku znane były tylko żółte i pomarańczowe sztuczne ognie. Dopiero później zaczęto w ich produkcji stosować chlorany, które pozwoliły na uzyskiwanie barwy czerwonej i zielonej. Natomiast najmłodszymi barwami są purpura i błękit, wynalazek wieku dwudziestego.

Kolory sztucznych ogni powstają w wyniku obecności jonów niektórych metali. Pod wpływem ciepła zostają one wzbudzone, a następnie oddają dostarczoną im energię w postaci kolorowego światła. Poprzez dodawanie soli pyłów magnezowych lub aluminiowych zwiększa się temperaturę nawet do 2100 °C , a przez to uzyskujemy większą jaskrawość barw. Związki baru dają kolor zielony, sodu - żółty, strontu - czerwony, a miedzi - niebieski (zazwyczaj chlorek miedzi(II)). Purpury i fiolety powstają ze zmieszania barwy czerwonej z niebieską, czyli podczas dodania  do chlorku miedzi związków strontu w odpowiednich proporcjach

bottom of page